Partimize Üye Olmak

CHP ONLINE ÜYELİK KOŞULLARI


KİMLER ÜYE OLABİLİR

2820 No’lu Siyasi Partiler Kanunu Uyarınca:

18 yaşını dolduran, medeni ve siyasi hakları kullanma ehliyetine sahip bulunan her Türk vatandaşı siyasi parti üyesi olabilir.

Ancak kimse, bir partinin birden fazla teşkilat birimine üye kaydolamaz.

Kimse, aynı zamanda birden fazla siyasi partinin üyesi olamaz.


ÜYE OLMASI MÜMKÜN OLMAYANLAR

2820 No’lu Siyasi Partiler Kanunu Uyarınca:


 • Sayıştay dahil yüksek yargı organları mensupları, kamu kurum ve kuruluşlarının memur statüsündeki görevlileri, yaptıkları hizmet bakımından işçi niteliği taşımayan kamu görevlileri, Silahlı Kuvvetler mensupları ile yükseköğretim öncesi öğrencileri; 
 • Kamu hizmetlerinden yasaklılar; 
 • Basit ve nitelikli zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı suçlar ile istimal ve istihlak kaçakçılığı dışında kalan kaçakçılık suçları, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma veya Devlet sırlarını açığa vurma suçlarından biriyle mahkum olanlar; 
 • Taksirli suçlar hariç 5 yıl ağır hapis veya 5 yıl ve daha fazla hapis cezasına mahkum olanlar; 
 • Türk Ceza Kanununun ikinci kitabı birinci babında yazılı suçlardan veya bu suçların işlenmesini aleni olarak tahrik etme suçundan mahkum olanlar; 
 • Terör eyleminden mahkum olanlar, 

Siyasi partilere üye olamazlar ve üye kaydedilemezler. 


ONLİNE ÜYELİK AŞAMALARI


LÜTFEN DİKKATLE OKUYUNUZ


 1. TC KİMLİK NUMARANIZI VE KULLANMAKTA OLDUĞUNUZ CEP TELEFONU NUMARANIZI BAŞINDA SIFIR OLMADAN YAZARAK SİSTEME GİRİŞ YAPINIZ. 
 2. BAŞVURU İŞLEMİNİZİN DEVAM EDEBİLMESİ İÇİN CEP TELEFONUNUZA ŞİFRE GÖNDERİLECEKTİR. BU ŞİFRE İLE SİSTEME GİRİŞ YAPINIZ. 
 3. EKRANA GELEN KİMLİK VE ADRES BİLGİLERİNİZİKONTROL EDEREK EKSİK BİLGİLERİNİZİ TAMAMLAYINIZ. CHP KİMLİK KARTI BASIMI İÇİN UYGUN OLAN BİR FOTOĞRAFINIZI YÜKLEYİNİZ. 
 4. SON OLARAK ÜYE AİDAT ÖDEMENİZİ YAPINIZ.(SMS İLE AYLIK 1-30 TL ARASI YADA KREDİ KARTI İLE YILLIK 12-600 TL ARASINDA) 
 5. ÜYE AİDATI ÖDEMEDİĞİNİZ, UYGUN BİR FOTOĞRAFINIZI YÜKLEMEDİĞİNİZ VE DİĞER BİLGİLERİ EKSİK VEYA YANLIŞ GİRDİĞİNİZ TAKDİRDE ÜYELİK İŞLEMLERİNİZ HİÇ BİR ŞEKİLDE BAŞLATILMAYACAKTIR. 
 6. ÜYE BAŞVURUNUZ EKSİKSİZ BİR ŞEKİLDE TAMAMLANDIKTAN SONRA İKAMET ADRESİNİZİN BULUNDUĞU İLÇE BAŞKANLIĞINIZA ELEKTRONİK ORTAMDA ONAYA SUNULACAKTIR. 
 7. ÜYELİĞİNİZ İLÇE BAŞKANLIĞI TARAFINDAN ONAYLANDIĞINDA CHP ÜYE FORMUNUZ TARAFINIZA KARGO İLE GÖNDERİLECEKTİR. BİLGİLENDİRME SMS İ GÖNDERİLECEKTİR. 
 8. KARGONUZU TESLİM ALDIĞINIZDA, LÜTFEN ÜYE FORMUNUZU EKSİKSİZ DOLDURUP İMZALAYARAK, CHP GENEL SEKRETERLİĞİNE GÖNDERİLMEK ÜZERE KARGO YETKİLİSİNE TESLİM EDİNİZ. (KARGO TAKİP KODU İSTEMEYİ UNUTMAYINIZ.) 
 9. TARAFINIZCA İMZALANMIŞ OLAN ÜYELİK FORMUNUZ GENEL MERKEZE ULAŞTIĞINDA ÜYELİK KAYIT SÜRECİNİZ BAŞLAYACAKTIR. 
 10. ONLİNE BAŞVURUNUZ SİSTEME AKTARILARAK YARGITAY CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA BİLDİRİLECEK DAHA SONRA ÜYE KİMLİK KARTINIZ İLÇE BAŞKANLIĞINIZA GÖNDERİLECEKTİR. SMS İLE BİLGİLENDİRME YAPILACAKTIR. 
 11. BAŞVURU DURUMUNUZU GÜNÜN HER SAATİ https://uyelik.chp.org.tr/ ADRESİNDE BULUNAN ‘’ONLİNE ÜYELİK BAŞVURU SORGULAMA’’ KISMINDAN YAPABİLİRSİNİZ. 
 12. BAŞKA BİR PARTİDE KAYITLI ÜYE İSENİZ ÜYELİĞİNİZ SİYASİ PARTİLER YASASI GEREĞİ GERÇEKLEŞMEYECEKTİR. 

BAŞKA PARTİDE KAYITLI OLUP OLMADIĞINIZI ÖĞRENMEK İÇİN AŞŞAĞIDAKİ LİNKİ  TIKLAYINIZ. 

Yargıtay Üyelik Sorgulama Sayfası