CHP Genel Başkanı Özgür Özel: “İkinci Yüzyılın İlk Genel Seçiminde Atatürk’ün Partisini İktidar Yapacağız”

Okunma Sayısı: 3250    |    Haber Tarihi: 01.04.2024

“TÜRKİYE İTTİFAKI KAZANDI, TÜRKİYE KAZANDI. BU SEÇİMİN KAYBEDENİ YOK”

“YARINDAN İTİBAREN TÜM BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ ARI GİBİ ÇALIŞACAKLAR”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi’nde toplanan vatandaşlara seslendi. Cumhuriyet Halk Partisi Lideri Özgür Özel, burada yaptığı konuşmada, “Birileri akıllarınca CHP’yi karıştıracak, bizi birbirimize düşürecekti. Buradan söylüyoruz. Bu parti öyle arkadaşının avukat bürosunda, rezidansın son katında kurulsaydı senin basit oyunlarınla karışırdı. Bu parti savaş meydanlarında kurulmuş partidir. Bu partinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal’dir. Hep söyledim, bir daha söyleyeceğim. Bir siyasi parti önceki genel başkanlarına vefa gösterecekse, o ilk genel başkan da olsa son genel başkan da olsa bir genel başkana bir siyasi partinin vefası onların partisini iktidar yapmakla olur. Bugün partimizi hep beraber şu ana kadarki sonuçlara göre -vallahi ben TRT’nin yalancısıyım- birinci parti yaptık. Bu ikinci yüzyılın ilk yerel seçimiydi. Size söz veriyorum, ikinci yüzyılın ilk genel seçiminde Atatürk’ün partisini iktidar yapacağız” ifadesini kullandı.

Cumhuriyet Halk Partisi Lideri Özgür Özel, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi’nde konuşma yaptı. Özel, burada yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“HİÇBİR SEÇİM AKŞAMINDA GENEL MERKEZ’İN IŞIKLARI ERKEN SÖNMEYECEK”

“Demiştim ki bu gece Türkiye İttifakı kazandı, kaybeden yok. Dedim ki bu başarıyı kimseyi üzmeden, kimseyi kırmadan kutlayalım. Çok fazla gürültü yapmayalım ama kardeşim siz de haklısınız yahu! Birkaç şey hatırlatacağım. Sizinle açık açık konuştuğumuz, içimdeki bütün duyguları size açtığım konuşmamda size bir söz vermiştim. Demiştim ki bundan sonra hiçbir seçim akşamında Genel Merkez’in ışıkları erken sönmeyecek. 973 ilçede 81 ilde ışıkları kapattırmayan milletimize teşekkür ediyorum. Öncelikle sabahleyin kalkan, çayı koyan, ‘Birazdan gelirler’ deyip Türkiye’nin dört bir yanında baba ocağının çorbasını kaynatan, bacasını tüttüren örgüt emekçilerimize, tüm örgütümüze yürekten teşekkür ediyorum. Genel Merkez’de çalışanlarımızdan başlayarak CHP’nin tüm kademelerinde görev yapan, tüm emekçileri ve tüm gönüllüleri yürekten kutluyorum. Kadın Kolları Genel Başkanımızın, Gençlik Kolları Genel Başkanımızın şahsında Kadın Kolları’nı, Gençlik Kolları’nı tebrik ediyorum. Aday adayı olma cesaretini gösteren, belediye meclis üyesinden belde belediye başkan adayına, ilçe belediye başkan adaylarından il ve büyükşehir adaylarımıza kadar tüm aday adaylarını, aday gösterilmediği gün adaydan önce kalkanları, adaydan çok çalışanları, küsmeyeni, darılmayanı, Atatürk’ün partisinin ağırlığını taşıyan herkesi yürekten kutluyorum. Tüm siyasi partilerin kazanan ve kaybeden tüm adaylarını, yakasında bir parti rozeti olmadan, arkasında bir parti olmadan aday olan bütün muhtar adaylarını ve kazanan muhtarlarımızı kutluyorum.”

“BABA OCAĞININ BAYRAĞINI YERE DÜŞÜRMEYEN, BAŞKANLARIMIZI, TEŞKİLATIMIZI, ÖRGÜTÜMÜZÜ KUTLUYORUM”

“CHP’nin üçü yanımda olan, özellikle Ankara’da, İstanbul’da, Mersin, Adana ve Antalya’da geçen seçimlerde, 2019’da AKP’den büyükşehirleri devralıp, pandemide, yangınlarda, sellerde, depremlerde kendi illerinde bütün Türkiye’de hiçbirimizi mahcup etmeyen, oy veren kimseyi pişman etmeyen, 5 kahraman belediye başkanımıza özel olarak teşekkür ediyorum. Başladığı yarışı rakibinin tam 2 kat farkla kazanan Mansur Başkan’ı, bir Cumhurbaşkanı ve 17 bakana karşı seçim kazanan Ekrem Başkan’ı, muhteşem bir seçim sonucuna imza atan Vahap Seçer’i, Adana gibi başkan Zeydan Karalar’ı, Antalya Büyükşehri Antalya Belediyesi’ni kurulduğu günden bugüne ilk kez iki kez üst üste kazanma başarısını gösteren Muhittin Böcek’i, iyi yönetiyorlar ve burayı da onlar gibiler yönetsin dedirttikleri için ve geçen seçimde CHP’de olan, baba ocağının bayrağını hiç yere düşürmeyen, hep gönüllerde tutan başkanlarımızı, teşkilatımızı, örgütümüzü, Aydın, Muğla, İzmir, Eskişehir, Tekirdağ’ı kutluyorum. Büyük üzüntüler, travmalar yaşadığımız, bütün oyunları bozduğumuz, sakinliğimizi koruyarak kazandığımız Hatay Büyükşehir’i kutluyorum. 10 il belediyesinden şu anda 23 il belediyesine çıkardığımız ve her dakika sayıları artan il belediye başkanlarımızı kutluyorum.”

“TÜRKİYE İTTİFAKI KAZANDI, TÜRKİYE KAZANDI. BU SEÇİMİN KAYBEDENİ YOK”

“Söylediğimizde birileri inanmıyordu, kıyı şeridinde içeriye bir hamle yapacağız dedik. Bursa, Balıkesir, Denizli ve Manisa’yı kazandık. Uşak, Afyon, Kütahya’yı kazandık. Bugün Sinop’tan Hatay’a kadar CHP’li bir belediyeyi bırakmadan ilerleyebiliyorsunuz. Bu başarıda emeği olan herkese teşekkür ediyorum. Bir özel teşekkür. Cumhuriyet tarihi boyunca hiç kazanmadığımız bir ili, 17 ilçesinin 14’ünü, nüfusunun yüzde 92’sini kazandığımız, yüzde 60 ile rekor kırdığımız memleketim Manisa’ya teşekkür ediyorum. Değerli arkadaşlar, Türkiye’nin dört bir yanında, 208 genç aday gösterdik. En çok İzmir’deki değişimi, İzmir’de bugüne kadar 6 kadın adayımız vardı, 9 aday gösterdik, 8’i seçildi. 40 yaş altı 12 adaydan 11’i seçildi, biri de yüzde 20’lik farkı birkaç puana kadar indirdi. Çok tartıştılar, yanımda olduğu için gencecik Hüseyin Can’ımın şahsında tüm gençleri tebrik ediyorum. CHP’liler, bu zaferi tek başımıza biz kazanmadık. Bunu partinin bir zaferi, atılan her oyu CHP’nin oyu olarak görürsek esas büyük yol yürüyüşümüzde büyük bir gaflete düşeriz. Bir çağrı yaptık. Bazı meydanlarda açık açık konuştuk. Biz milliyetçi demokratlardan, muhafazakâr demokratlardan, Kürt demokratlardan, Türkiye’nin vatanına, milletine bağlı tüm demokratlarından destek istedik, o desteği veren tüm demokratlara teşekkür ediyorum. Seçimi kazanan Türkiye İttifakı’dır. Türkiye İttifakı gücünü milletimizden, renklerini ay yıldızlı al bayrağımızdan alır. Yaşasın Türkiye İttifakı. Şimdi tüm meydanlarda yaptığımız bir şeyi buradan tekrar ediyoruz. Kırmızı, beyaz. En büyük Türkiye. Türkiye İttifakı kazandı, Türkiye kazandı. Bu seçimin kaybedeni yok.”

“YARINDAN İTİBAREN TÜM BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ ARI GİBİ ÇALIŞACAKLAR”

“Yarından itibaren tüm Türkiye’de bize oy veren herkesi memnun etmek için kimseyi pişman etmemek, kimseyi üzmemek üzere tüm belediye başkanlarımız, 228 belediye ile çıktığımız yolda şu ana kadar seçildiği kesinleşen 410 belediye başkanımız arı gibi çalışacaklar. Mansur Yavaş gibi çalışacaklar. Ekrem İmamoğlu gibi çalışacaklar. Tabii yine Hüseyin Başkan’a gençler adına, herkese gençlere duyduğu güven adına teşekkür ettim. Mansur Başkan’a geçen sefer kazanıp, iyi yönettiği için özel teşekkür ettim. Yanımda biri daha var. Ankara’yı yıllardır o bayrağı onurla ve gururla dalgalandıran Ankara’daki ilk değişimi başlatan, tüm siyasi görüşlerden oy almayı başaran kahramanı var burada. Ankara’da malum 25 belediye var, yıllardır CHP’de Çankaya ile Yenimahalle. Geçen sefer eklendi, yakışıklı genç başkanımız Elmadağ. Bu seçimde Mansur Başkan çok emek verdi. Örgütümüz, Ankara milletvekillerimiz ve hedef aslında 10’un üzerine çıkmak, daha çok artırmaktı. Nazar değer diye söylemeye utanıyorduk. 25 belediyeden 16 tanesini aldık, 17’inci yolda.”

“İKİNCİ YÜZYILIN İLK GENEL SEÇİMİNDE ATATÜRK’ÜN PARTİSİNİ İKTİDAR YAPACAĞIZ”

“Biraz önce bir telefon aldım. O telefonda beni yöneticilerimizi, kendi deyimiyle ‘Partim için bu tarihi zaferi kutluyorum’ diyen Kemal Kılıçdaroğlu Genel Başkanımızı. Birileri akıllarınca CHP’yi karıştıracak, bizi birbirimize düşürecekti. Buradan söylüyoruz. Bu parti öyle arkadaşının avukat bürosunda, rezidansın son katında kurulsaydı senin basit oyunlarınla karışırdı. Bu parti savaş meydanlarında kurulmuş partidir. Bu partinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal’dir. Hep söyledim, bir daha söyleyeceğim. Bir siyasi parti önceki genel başkanlarına vefa gösterecekse, o ilk genel başkan da olsa son genel başkan da olsa bir genel başkana bir siyasi partinin vefası onların partisini iktidar yapmakla olur. Bugün partimizi hep beraber şu ana kadarki sonuçlara göre vallahi ben TRT’nin yalancısıyım, birinci parti yaptık. Bu ikinci yüzyılın ilk yerel seçimiydi. Size söz veriyorum, ikinci yüzyılın ilk genel seçiminde Atatürk’ün partisini iktidar yapacağız.”

“‘BİRLEŞE BİRLEŞE KAZANALIM’ DEYİP DE BİZİMLE BİRLİKTE OLAN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

“Son olarak şunu söyleyeyim. Aday belirleme sürecinin en büyük başarısı ölçme ve değerlendirmedir, bilimdir, anketlere burun kıvıranlar, destek aldığımız tüm teknolojiyi görmezden gelenler, bizi adaylaşma sürecinde küçük düşürmeye çalışanların hepsi bugün, bu akşam bu sonuçlarla yeni nesil bir yönetim anlayışının, bilime saygılı, veriye dayanan, ölçme ve değerlendirmeyi önemseyen bir yönetim anlayışının önemine tanık oldular. En karamsar günlerde şu salonda arkadaşlarıma şunu dedim. Biz doğrusunu yaptık. Adaylardan emin miyiz? Hele bir otobüsün üstüne çıkalım gerisi kolay dedik. O otobüsün üstündeyiz. Sözümüze değer veren Balıkesir, Denizli, Manisa, Bursa, Trakya’da, tüm büyükşehirlerde sözümüze değer veren iyi insanlara, milliyetçi demokratlara, muhafazakâr demokratlara, ‘Birleşe birleşe kazanalım’ deyip de bizimle birlikte olan herkese, Kürt demokratlara, Kürt seçmenlere yürekten teşekkür ediyoruz. Milli Takım gol atınca kim seviniyorsa, Filenin Sultanları’nın zaferine kim gözyaşı döküyorsa bizimle beraberdir.”

“GÖNÜLLER YAPACAĞIZ, GÖNÜLLERİ YAPA YAPA, BİRLEŞE BİRLEŞE HEP BİRLİKTE KAZANACAĞIZ”

“Biz CHP olarak yarın yeni bir adım atıyoruz. Kırgınlığımız, küskünlüğümüz yok. Hata yaptıysak, kalp kırdıysak, Türkiye’nin neresinde bir kalp kırıldıysa onarmak görevimdir. Ben özür diliyorum. Hakkınızı helal edin. Gönüller yapacağız, gönülleri yapa yapa, birleşe birleşe hep birlikte kazanacağız. Hepinize çok teşekkür ediyorum. Sizden bir ricam var. Bizi çok sefer yendiler. Alay ettiler, dalga geçtiler. Tahrik ettiler. O gün ne yaşadıysak onu yaşatmamak boynumuzun borcudur. Kimseyi üzmeyin, kimseyi küçük görmeyin, kimseyle alay etmeyin, çok rica ediyorum. Evlerdeki hastaları, bebekleri düşünün. Seçim kaybetmişlerin yakınlarını düşünün, çocuklarını düşünün. Başarıyı taşımanın en yüce hali alçak gönüllülüktür. Bunu sakın unutmayın. Hepinizi çok seviyorum, yürekten teşekkür ediyorum. Sağ olun, var olun.”


Bu Kategorideki Diğer Haberler

Cumhuriyet Halk Partisi 100 Yaşında
Haber Tarihi: 09.09.2023