Anketler Erdoğan kaybetti diyor

Okunma Sayısı: 603    |    Yazı Tarihi: 02.06.2022

Anketler sadece Erdoğan’ın değil AKP’nin de kaybettiğini söylüyor.

Ne demek bu diyeceksiniz? Erdoğan demek AKP demek değil mi?

Evet, doğru… Erdoğan demek AKP demek. Ama seçimde önümüze iki sandık konulacak. Birinde Cumhurbaşkanlığı için oy vereceğiz ötekinde milletvekilleri için. Birinde yürütmeyi belirleyeceğiz ötekinde yasamayı. Birinde Erdoğan’a oy vereceğiz ötekinde AKP’ye…

Anketler, iktidarın büyük ortağı için iki sandıkta da daha doğrusu iki oy pusulasında da durumun parlak olmadığına işaret ediyor.

AKP yüzde 30’un altındaymış; 28’lere kadar inmiş. Cumhur İttifakı’nın diğer partisi MHP yüzde altılara kadar gerilemiş.

Zaten Bahçeli seçim kampanyasında seçmene ne vadedebilir ki.. MHP’liler en fazla muhalefet partilerini terörist ilan ederler, bu seçim beka meselemiz derler o kadar..

Başka?

Millette yıllardır bu seçim beka meselemiz, muhalefet PKK’nin, DHKP-C’nin FETÖ’nün uzantısı sözünü duymaktan yorumdu. Daha doğrusu bıktı.

Halk/ sıradan vatandaş bırak büyük lafları çarşı/pazara bak dese verecek cevapları yok.

AKP’nin yine de seçmenini motive edecek, seçmenini konsolide edecek sözü var.

Az da olsa var… Din, iman der, biz gidersek türban yasağı gelir der, biz gidersek Türkiye Müslüman ülke olmaktan çıkar der…

İnananı çıkar… Var da zaten… Erdoğan’ın takıntısı nedeniyle mahkum olduğumuz başa çıkılmaz hayat pahalılığına rağmen oyu hala yüzde 28’lerde… Başka parti başka genel başkan olsa çoktan yüzde 10’un altını görmüştü.

Ama şunu da kayda geçirelim. 20 yıllık iktidarın oy oranında 20 puanlık düşük yaşanıyor. Az buz düşüş değil. Alışkanlık var, bağlılık var, çıkar ilişkisi var, sevda var… Buna rağmen kayıp yüzde 20 puanın üzerinde… Önemli.

Hele seçmen gideceklerine kanaat getirip çek kuyruğunu gitsin davranışı sergilerse yandılar.

2002 seçimlerinde DSP’ye yaptığı gibi…

2002 seçimlerinde MHP’ye yaptığı gibi…

AKP’yi bir anda siyasetin dışına atabilir. Bunu en iyi Bahçeli bilir. 2001 krizinin mimarlarından biri olarak seçimde boyunun ölçüsünü aldı. 2023 seçimine de bu büyük ekonomik buhranın mimarlarından biri olarak girecek.

Bakalım ne olacak?

Anketler yüzde 6 diyor.

İktidarın yaptıklarına da Erdoğan ve Bahçeli’nin söylemlerine de bu perspektiften bakın. İktidarı kaybetmenin telaşı içindeler.

Erdoğan aksi kanıtlandığı halde, FETÖ’cülerin tezgâhı olduğu ortaya çıktığı halde, hala Gezi olayları sırasında Bezmialem Camii içinde bira içip ortalığı pislemişlerdir diyor. Bu söylemden medet umuyor. Muhafazakâr seçmene ben hala bunlarla mücadele ediyorum mesajı veriyor.

Erdoğan’ı dinleyince Kabataş’ta türbanlı kızımıza saldırdılar demediğine şaşırdım. Demek ki bu büyük yalanı kendine kabul etmiş. Yalan olduğunu kabul etmiş.

Küçük ortak Bahçeli daha sert. Kılıçdaroğlu’nu hapse göndermekle tehdit ediyor; Ranzaya çulunu serer duvara da halını asarsın diyor/diyebiliyor.

Anlaşılan o ki, MHP’nin durumu daha vahim. Altlarındaki zemin kayıp gitmiş barajın altının da altında kalmışlar! Bahçeli’ye kalsa büyük kavga çıkararak durumu toparlamaya çalışacak. Çünkü son kozu bu.

Sadece söylemle değil eylemle de korku toplumu yaratmaya çalışıyorlar. FETÖ’cüler AKP’nin desteğiyle bir dönem halkı sindirmişti. AKP onlardan öğrendikleri yöntemi hayata geçirmeye çalışıyor.

Konserler yasaklanıyor, festivallere izin verilmiyor, her türlü gösteriye terörist faaliyet muamelesi yapılıyor.

Sosyal medya yasası ile suspus toplumu yaratmak istiyorlar.

Akşener çok önemli bir uyarı yaptı. İktidarın çok önemli hamlesine dikkat çekti. Partisinin grup toplantısında dedi ki; ‘çözüm bekleyen onca sorun varken sosyal medya kanun teklifini getirdiler. Sorunlar konuşulmasın istiyorlar. Sorunları dile getirenleri susturmak istiyorlar’.

Neden bunu yapıyorlar sorusunun tek yanıtı var…

Panik halindeler…

İktidarı kaybetmenin korkusu da diyebiliriz…


MEHMET TEZKAN İsimli Yazarın Diğer Yazıları