KIZILDERE'NİN ON ONURLU DEVRİMCİSİ TÖRENLE ANILDI

Okunma Sayısı: 18617    |    Haber Tarihi: 30.03.2021

Faşist 12 Mart muhtırasının ardından idama mahkum edilen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idamlarını önlemek amacı ile 27 Mart 1972’de eylem yapan Mahir Çayan, Ömer Ayna, Hüdai Arıkan, Cihan Alptekin, Nihat Yılmaz, Ertan Saruhan, Ahmet Atasoy, Sinan Kazım Özüdoğru, Sabahattin Kurt ve Saffet Alp 30 Mart 1972’de Tokat’ın Niksar İlçesi Kızıldere köyünde NATO destekli ve helikopter takviyeli güçler  tarafından katledilmişlerdir. 

Mahir Çayan ve arkadaşlarının katledilişlerinin 49. Yılında İl Başkanlığımız tarafından Karşıyaka Mezarlığında bulunan mezarlarının başında anma töreni düzenlendi. 

Törende Parti Meclisi Üyemiz ve Ankara Milletvekilimiz Tekin Bingöl yaptığı konuşmada “Şu anda bu devrimcilerin anıtı önündeyiz, dünyanın her yerinde devrimciler onurlu mücadelenin neferi ve simgesi olmuşlardır. Dünyanın her yerinde devrimciler ağır bedeller ödemiştir ama asla boyun eğilmemişlerdir. Hatta dünyanın birçok bölgesinde darağacına giderken gülümseyerek, halkların kardeşliğini dillerine dolayarak o idam sehpalarında cellatlarını sevindirmemiş ve idam sehpasını kendileri devirmiştir. İşte devrimci anlayış böyle kutsal ve böyle onurlu bir mücadelenin adıdır. Devrimcileri katledenler her zaman nefretle ve adları tarihin karanlık sayfalarına gömülmüş ve hiçbir zaman anılmamışlardır. Ama devrimciler her zaman, her yıl sadece ölüm yıl dönümlerinde değil mücadelenin her alanında ve kavganın en doruk noktasında bile asla taviz vermeden mücadele bayrağını yükselterek yürümüşlerdir. 

Şimdi biz buradakiler ve buraya ulaşamayanlar bu devrimci azmi ve devrim bayrağını yükselterek ülkemizde ki gerici güçlere, bu ceberrut iktidara sonlarını getirecek mücadelede Mahirlerin, Denizlerin, Ulaşların yol göstericiliği ışığında mücadelemizi sürdüreceğiz. 

Ve mutlaka tam bağımsız Türkiye şiarını hayata geçirinceye kadar mücadelemizden asla taviz vermeyeceğiz. Asla geri durmayacağız. 

Hepinizin adına büyük bir onurla, bu mezarın başında olmanın onuru ile bütün devrimci duygularımla yoldaşlarımı saygı ile selamlıyorum ”dedi. 

Ankara Milletvekilimiz Yıldırım Kaya’da yaptığı konuşmada “Bugün birlikte mücadele günüdür, nasıl ki Mahirler, Denizleri, Yusufları, Hüseyinleri idam sehpasından almak için yollarına yoldaş olmuşlarsa bizde bugün Denizlerin, Hüseyinlerin, Cevahirlerin, Mahirlerin yollarına yoldaş olacağız. Düşünce ayrımı gözetmeden onlar için canlarını feda ettiler. Türkiye'nin bağımsızlığı için Türkiye'nin kurtuluşu için emperyalizme ve onun uşaklarına karşı onurlu bir mücadele yürüttüler. Bugün burada bu onurlu mücadelenin önünde saygı ile eğiliyoruz ruhları şad olsun ”dedi. 

Mezarlıkta yapılan törene Parti Meclisi Üyelerimiz Ankara Milletvekili Tekin Bingöl ve Semra Dinçer, Ankara Milletvekillerimiz Yıldırım Kaya ve Nihat Yeşil, İl Başkanımız Ali Hikmet Akıllı ve Yönetim Kurulu Üyeleri, İl Disiplin Kurulu Başkanı Murat Ünal ve Disiplin Kurulu Üyeleri, İlçe Başkanımız Fahri Yıldırım ve Yönetim Kurulu Üyeleri, İlçe Başkanları, Çankaya Belediye Meclisi CHP Grup Başkan Vekili Yeliz Aşcı, Belediye Meclis Üyelerimiz, Ankara İl ve Çankaya İlçe Kadın ve Gençlik Kolu Başkan ve Yöneticileri ve  partililerimiz katılmıştır. 


Bu Kategorideki Diğer Haberler

CHP ÖRGÜTÜ ANAYASA'YA SAHİP ÇIKIYOR
Haber Tarihi: 29.11.2023
TEŞEKKÜRLER ÇANKAYA
Haber Tarihi: 29.05.2023
BAŞIN SAĞOLSUN TÜRKİYEM
Haber Tarihi: 07.02.2023
Fahri Yıldırım:
Haber Tarihi: 24.05.2021
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü
Haber Tarihi: 08.03.2021
ŞEHİTLERİMİZE HÜZÜNLÜ VEDA
Haber Tarihi: 12.02.2021
20 KASIM DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ
Haber Tarihi: 20.11.2020
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YAŞATIR
Haber Tarihi: 12.08.2020
BİZ HAZIRIZ!
Haber Tarihi: 24.07.2020
NİCE MUTLU BAYRAMLAR
Haber Tarihi: 23.05.2020
SOMA MADEN FACİASININ 6. YILI
Haber Tarihi: 13.05.2020