CHP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Kılıçdaroğlu: “Emekli Bayram İkramiyeleri Asgari Ücretin Altına Asla Düşmeyecek”

Okunma Sayısı: 4508    |    Haber Tarihi: 04.04.2023

CHP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Kılıçdaroğlu:

-“Şu andan itibaren emeklilerin bayram ikramiyesi, asgari ücret kadar yani güncel tutarla 8 bin 500 liradır. Şu andan itibaren diyorum çünkü bu Ramazan Bayramı da buna dâhildir. Hiç merak etmeyin, iktidara geldikten sonraki Kurban Bayramında, 8 bin 500 liranıza ilaveten bu Ramazan Bayramında oluşan 6 bin 500 liralık fark da ek ödeme olarak hesaplarınıza yatacak. Önümüzdeki Kurban Bayramında banka hesabınıza tek seferde 15 bin lira yatırılacak. Evet, geriye dönük ödeme yapacağım, yani bayram çifte bayram olacak”

-“Göreve gelir gelmez yapacağımız yasal düzenlemeyle emekli bayram ikramiyeleri asgari ücretin altına asla düşmeyecek”

CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından, “Tüm emekli vatandaşlarımızı saat 21.00'de buraya davet ediyorum, konuşmamız lazım” çağrısında bulunmuştu.

CHP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, emeklilere seslendiği ve “Hep geçmişi yad etmenizi istemiyorum, yaşayın istiyorum” notunu düştüğü videoyu bu akşam saat 21.00’de Twitter hesabından yayınladı.

CHP lideri ve Cumhurbaşkanı Adayı Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Sevgili halkım, bugün hepinize değil 15 milyon emekliye sesleneceğim. Devlet, emeklileri yıllardır yoksulluk sınırı altında yaşamaya mahkûm etti, adına yaşamak denirse tabii. Yıllarca bu ülkeye çalışmış, prim ödemiş, değer kazandırmış insanlarımız ekonomik baskıyla evlere kapatıldı.

Gençler bilmeyebilir, geçmişte emekliler ikramiyeleriyle kendilerine ev alırlardı. Emeklilik, çalışmakla geçen bir ömrün mükâfatıydı. Şimdi bırakın ev almayı, emeklinin maaşı ev kirasına dahi yetmiyor. Emekli, torununu görünce içi burkuluyor. Niye? Cebine koyacak harçlık yok diye.

Hatırlayacaksınız, sizin için 2 ikramiye savaşını ben verdim. Yıl henüz 2015’ti, ‘bayramlarda 2 ikramiye’ demiştim ancak yapılanlar bizim söylediklerimizin çok ama çok gerisinde kaldı. Zaten bunların huyunu bildiğim için savaşmak zorundaydım.

Artık sizlerin taleplerini değil iktidara gelince bizzat yapacaklarımızı söylemek için karşınızdayım.

Emekli kardeşlerim, güzel haberim şu:

Hakkınız olanı alacaksınız, bu bir.

Şu andan itibaren emeklilerin bayram ikramiyesi, asgari ücret kadar yani güncel tutarla 8 bin 500 liradır. Unutmayın, 8 bin 500 liradır. Şu andan itibaren diyorum çünkü bu Ramazan Bayramı da buna dâhildir. Hiç merak etmeyin, iktidara geldikten sonraki Kurban Bayramında, 8 bin 500 liranıza ilaveten bu Ramazan Bayramında oluşan 6 bin 500 liralık fark da ek ödeme olarak hesaplarınıza yatacak. Hadi daha ne söyleyeyim? Önümüzdeki Kurban Bayramında banka hesabınıza tek seferde 15 bin lira yatırılacak. Evet, geriye dönük ödeme yapacağım, yani bayram çifte bayram olacak.

Şimdi hemen bağıracaklar biliyorum, ‘vay efendim parayı nereden bulacaksınız, para yok’ diyecekler. Para var emekli kardeşim, para var. Sana gelince yok diyorlar ama beşli çetelere, beş-altı yerden maaş alanlara, beslemelere para var. Ben o paraları, hukuk yoluyla alıp senin cebine koyacağım, sen hiç merak etme.

Göreve gelir gelmez yapacağımız yasal düzenlemeyle emekli bayram ikramiyeleri asgari ücretin altına asla düşmeyecek. Öyle sadece torunlardan konuşmanız içime sinmez, hayatı da yaşayın istiyorum. Sevdiklerinize, ailelerinize feda ettiğiniz şu kısa hayattan biraz da keyif alın istiyorum.

Yani özetle emekli kardeşim, sana söz; sana söz, o baharı sana da getireceğim.

Bay Kemal’i takip edin, bu 40 günde daha başka sürprizlerim de olacak."


Bu Kategorideki Diğer Haberler

Cumhuriyet Halk Partisi 100 Yaşında
Haber Tarihi: 09.09.2023
CHP Parti Meclisi Açıklaması
Haber Tarihi: 06.06.2023