CHP ANKARA İL YENİ BAŞKANINI SEÇTİ : ÜMİT ERKOL

Okunma Sayısı: 1935    |    Haber Tarihi: 24.09.2023

Ankara İl Kongre'si Atatürk Spor Salonu'nda gerçekleşti. Kongrenin Divan Başkanlığını CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç yaptı.

‘’CHP’DE DUYGUSAL KOPUŞ VAR’ DİYE TROL AĞZIYLA KONUŞANLAR VAR’

Ali Öztunç kongrenin başlangıcında yaptığı konuşmada “CHP’de duygusal kopuş var”, “CHP büyükşehirleri kaybedecek” diyenler için “AKP’li trol ağzıyla konuşuyorlar” dedi. 

‘DAHA DÜNE KADAR AYNI MASADA OTURDUKLARIMIZ CHP’Yİ DİZAYN ETMEYE ÇALIŞIYOR’

Konuşmasında İYİ Parti kanadından gelen CHP’ye yönelik açıklamalara da gönderme yapan Öztunç, “Dışarıdan CHP’yi dizayn etmeye çalışanlar var. Daha düne kadar ortaklık yaptıklarımız, aynı masada oturduklarınız CHP’yi dizayn etmeye çalışıyorlar. Biz CHP’nin dışarıdan dizayn edilmesine izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

YAVAŞ: SEÇİM YAKLAŞTIKÇA KARALAMALARA BAŞLADILAR, BİZ EFSUNLUYUZ

Kongrede Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da söz aldı ve “Göreve geldiğimiz andan Ankara’da kirli siyaseti ortadan kaldırdık. Ama görüyoruz ki seçim yaklaştıkça karalamalara başladılar. Biz bunlara karşı efsunluyuz, alışkınız. Vız gelip tırıs gidecekler. Attıkları iftiralara kendileri bulaşacaklar” ifadelerini kullandı.

‘LİDER KONJONKTÜRÜ DEĞİŞTİREN KİŞİDİR’

CHP genel başkan adayı Örsan Öymen de yaptığı konuşmada, “Lider konjonktüre göre siyaset yapmaz. Lider konjonktürü değiştiren kişidir” dedi. Seçim sürecinde yapılan hatalara değinen Öymen, CHP’nin ittifak partilerine 39 milletvekili vermesini eleştirdi ve “Bu temsiliyet ilkesinin gasp edilmesidir. Bu konuda büyük bir hata yapılmıştır” diye konuştu.

'‘BİZ YEMEĞİ HEP BERABER YEDİK AMA HESABI KILIÇDAROĞLU ÖDESİN’ DENİYOR'

Kongrede söz alan bir başka isim de 14-28 Mayıs seçimlerinde Kılıçdaroğlu’nun yakın kurmayı olarak görev yapan İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı oldu. Seçim sonrası ilk kez konuşan Salıcı, 14 – 28 Mayıs seçimlerinde 6 siyasi partinin ve 6 liderin bulunduğu bir ittifak kurulduğunu ama seçimin kaybedilmesinin ardından tüm eleştirilerin Kılıçdaroğlu’na yöneldiğini söyledi, “’Biz yemeği hep beraber yedik ama hesabı Kılıçdaroğlu ödesin’ deniyor. Bu doğru değil. En büyük sorumluluk adayımız olduğu için Sayın Kılıçdaroğlu’nda. Ama bütün faturayı Kılıdaroğlu’na kesersek işi minvalinden çıkarmış, eleştiriyi inkarcılığa dönüştürmüş oluruz” dedi.

‘İSTANBUL’U YÜZDE 50 İLE KAZANIRIZ’ DİYEN BİR BABAYİĞİT VARSA BUYURSUN SÖYLESİN’

Türkiye’nin başkanlık sistemi ile yönetildiğini hatırlatan Salıcı, “Yüzde 50+1 almak için CHP’nin oyu yetmiyor. AKP’nin de oyu yetmiyor. O da ittifak yaptı, biz de ittifak yaptık 50+1’i bulmak için. Biz kendi benliğimizi ortadan kaldıracak bir iş yapmadık. Biz yine sosyal demokratız, solcuyuz, Atatürkçüyüz. Bizim ittifak ortaklarımız sağ partiler. ‘İttifak sistemi yanlıştı’ diyenler yüzde 50+1’e ulaşacak başka bir öneri sunmadı. Ben böyle bir öneri duymadım” diye konuştu.

2024 yerel seçimlerinde de ittifaklara ihtiyaç duyulabileceğini belirten Salıcı, “’Biz bugün İstanbul’u yüzde 45 - 50 ile kazanırız’ diyen bir babayiğit varsa buyursun söylesin” dedi.

‘TELEVİZYONLARDA GENEL BAŞKANIMIZI MEZE EDENLERİN KARŞISINDA DURURUZ’

Kılıçdaroğlu’na yönelik eleştirilere değinen Salıcı, “Bizim reisle, führerle işimiz yok. Biz kendi genel başkanımızı severiz, sayarız, arkasından yürürüz, akşam televizyonlarda meze edenlerin karşısında dururuz, saygınlığını koruruz” ifadelerini kullandı.

‘DEĞİŞİMCİ DEĞİLİM, ÖRGÜTÜN EVLADIYIM’

Kongrede seçimlere geçilmeden önce il başkan adayları söz aldı. 2007’den bu yana CHP’de çeşitli kademelerde siyaset yaptığını ve görev aldığı tüm kademelere seçimle geldiğini anlatan Sercan Çığgın, değişimcilerin adayı olarak tanımlanmasının doğru olmadığını, “Partinin evladı ve örgütün vicdanı” olduğunu söyledi. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun söylediklerinin kendisi için emir niteliğinde olduğunu belirten Çığgın, aday olmadan önce Kılıçdaroğlu’ndan onay aldığını ifade etti. Genel Merkez’in desteklediği ikinci bir adayın çıkmasının ardından kendisinin yenilikçi ve değişimci olarak anıldığını kaydeden Çığgın, siyasetin içinde büyüdüğünü, part time siyaset yapmadığını ifade etti. Seçilmesi halinde yerel seçim startını vereceğini, örgütü ayağa kaldıracağını belirten Çığgın, “Her yerde olacağız, öyle sinmek, korkak davranmak yok” dedi.

‘GEMİNİN BATTIĞINI ZANNEDENLER BİRER BİRER ATLADILAR’

Çığgın’ın ardından söz alan ve parti içindeki değişimcileri eleştiren diğer aday Ümit Özkol, “Geminin battığını zannettiler batan gemiden birer birer atladılar. İndikleri kara parçasına da yenilikçilik adını koydular. Bir gün önce Kılıçdaroğlu doktrini anlatacaksın, bir gün sonra yenilikçi olacaksın. Yok öyle yağma” dedi.

‘GENEL BAŞKANA TUZAK KURANLARLA GENEL BAŞKANIN ARKASINDA OLDUĞUNU SÖYLEYEN BİR ADAY PROFİLİ’

Diğer aday Çığgın’ın yenilikçi, değişimci olmadığı yönündeki sözlerine gönderme yapan Özkol, Çığgın için İstanbul’un olanaklarının ve milletvekillerinin seferber olduğunu savundu ve “Sivas milletvekili, Malatya milletvekili Ankara’dan delege aradı ama adayın yenilikçilerle alakası yok. Genel başkana tuzak kuranlarla genel başkanın arkasında olduğunu söyleyen bir aday profili çıktı. Kemal Kılıçdaroğlu’nun liderliğinde bu örgütün hatalarını düzeltmek isteyenler Ankara kurultayında Ümit Erkol’u desteklemelidir” diye konuştu.

Delegelerin oylarıyla "blok liste" yönteminin kabul edildiği kongrede, protokol konuşmalarının ardından seçime geçildi.

ÜMİT ERKOL YENİ BAŞKAN

Ümit Erkol ve Sercan Çığgın'ın il başkanlığına aday olduğu kongrede, 340 delegenin oyunu alan Erkol yeni il başkanı seçildi. Sercan Çığgın ise 241 oyda kaldı.Bu Kategorideki Diğer Haberler

CHP ÖRGÜTÜ ANAYASA'YA SAHİP ÇIKIYOR
Haber Tarihi: 29.11.2023
TEŞEKKÜRLER ÇANKAYA
Haber Tarihi: 29.05.2023
BAŞIN SAĞOLSUN TÜRKİYEM
Haber Tarihi: 07.02.2023
Fahri Yıldırım:
Haber Tarihi: 24.05.2021
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü
Haber Tarihi: 08.03.2021
ŞEHİTLERİMİZE HÜZÜNLÜ VEDA
Haber Tarihi: 12.02.2021
20 KASIM DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ
Haber Tarihi: 20.11.2020
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YAŞATIR
Haber Tarihi: 12.08.2020
BİZ HAZIRIZ!
Haber Tarihi: 24.07.2020
NİCE MUTLU BAYRAMLAR
Haber Tarihi: 23.05.2020
SOMA MADEN FACİASININ 6. YILI
Haber Tarihi: 13.05.2020