AKP RANT UĞRUNA EĞİTİME DARBE VURMAYA DEVAM EDİYOR

Çankaya İlçemizin Dikmen semtinde bulunan Tapu Kadastro Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi kapatılmaya çalışılıyor. Bu duruma tepki gösteren veliler ve öğrenciler okullarının kapatılma tehlikesi ile karşı karşıya olmasına yönelik basın açıklaması yaptı

Okunma Sayısı: 841    |    Haber Tarihi: 15.11.2023

Çankaya İlçemizin Dikmen semtinde bulunan Tapu Kadastro Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi kapatılmaya çalışılıyor. Arsa olarak değerli olarak görülen alan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından kullanılmak isteniyor. Daha önce öğrencilerin soyunma odaları yıkılıp yerine Harita Daire Başkanlığı tarafından sistem odası yapılmıştı. Şimdi de öğrencilerin kullanmakta olduğu spor salonunun aynı bahane ile ellerinden alınması söz konusu. Deprem ihtimali bahanesiyle spor salonu yıkılarak yerine Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’ne ait konferans Salonu yapılması planlanıyor.

Okulun öğrencileri ve veliler toplandı: “Okulumuzu yıktırmayacağız”

Okulun yıkılma riski ile karşı karşıya kalan veliler ve okulun öğrencileri bu duruma tepki göstermek için toplandı. İlçe Başkanımız Fahri Yıldırım'ında destek verdiği eylemde konuşan bir veli önce kantinlerinin kapatıldığını hatırlatırken şimdi karşı karşıya kaldıkları durumu aktardı. Spor yapmanın çocukların hakkı olduğunu söyleyen veli, depremden dolayı bir güçlendirme olacaksa çocuklara spor yapılması için bir imkan sağlanması gerektiğini vurguladı. Okulu yıktırmayacaklarını söyleyen veli sözü basın açıklamasını okuyacak öğrenciye bıraktı.

“Okulumuz bir süredir çeşitli sebeplerle boşaltılmaya çalışılıyor”

Okula sahip çıkmak için toplandıklarını belirten öğrenci, önlerinde bulundukları bariyerlerin spor salonuna ve okulun girişine giden yolun önüne çekilmiş bariyerler olduğunu söyledi. Bariyerlerin okulun tatil olduğu hafta başladığı gibi buraya çekildiğini söyleyen öğrenci bir süredir çeşitli sebeplerle okulun boşaltılmaya çalışıldığını vurguladı.

“Bizler ne okulumuzdan ne de spor salonumuzdan vazgeçeriz.”

Şimdi de öğrencilerin beden eğitimi dersleri, törenler ve etkinlikler için kullandığı spor salonu yıkılmak isteniyor. Bizler ne okulumuzdan ne de spor salonumuzdan vazgeçeriz. Okulların tatil olduğu hafta olmasına rağmen burada toplandık ve spor salonumuzu yıktırmayacağız!

Geçmişte karşı karşıya kaldıkları durumları anlatan öğrenci şunları söyledi:

“Bu bariyerler spor salonunu yıkma hazırlığı değilse neden çekildi?”

Sonra Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından 6 Şubat depremi bahane edilerek okulun boşatılması istendi ancak okulun deprem güçlendirme çalışmaları yapılarak eğitime devam edilebileceği ortaya çıktı. Okula gelen yüklenici firma müteahhitti tarafından okulun boşaltılması istendi ancak okulun boşaltılması istenirken Harita Dairesi ile müşterek kullanılan binaya personellerini yerleştirmeye devam etti. Üç aylık yaz tatilinde güçlendirme yapılabilirdi. Durum bununla da sınırlı kalmadı. Şuanda kullandığımız kantin de kapatılmış durumda. Okulun yakın çevresinde ise yiyecek-içecek alınacak bir market yok. Tepkilerimiz üzerine kantin açılacağını söyleyenler ise hala sözünü tutmuş değil. Ders saatleri içerisinde okulda beslenme büyük bir sorun. Şimdi de öğrencilerin kullanmakta olduğu spor salonunun aynı bahane ile elimizden alınması söz konusu. Deprem ihtimali bahanesiyle spor salonu yıkılarak yerine Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’ne ait konferans Salonu yapılması planlanıyor. Bir haftalık tatili fırsat bilenler şimdi de gelmiş okulun ana girişini de kapatarak bariyer kurmuş. Soruyoruz bu bariyerler spor salonunu yıkma hazırlığı değilse neden çekildi?

“Spor salonu demek sağlık demektir”

Lise öğrencileri için spor salonu demenin sağlık demek olduğunu vurgulayan öğrenci okulun dört duvardan ibaret olmadığını söyledi. Bugün spor salonunu yıkmak isteyenlerin yarın okulu da boşaltmaya çalışacaklarını söyleyen öğrenci spor salonlarına da liseye de sahip çıkacaklarını vurguladı.

“Sürecin takipçisi olacağız”

Veliler ve öğrenciler basın açıklamasının ardından okulların açıldığı gün olan pazartesi günü yeniden toplanacaklarını ve sürecin takipçisi olacaklarını söyledi.
Bu Kategorideki Diğer Haberler

CHP ÖRGÜTÜ ANAYASA'YA SAHİP ÇIKIYOR
Haber Tarihi: 29.11.2023
TEŞEKKÜRLER ÇANKAYA
Haber Tarihi: 29.05.2023
BAŞIN SAĞOLSUN TÜRKİYEM
Haber Tarihi: 07.02.2023
Fahri Yıldırım:
Haber Tarihi: 24.05.2021
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü
Haber Tarihi: 08.03.2021
ŞEHİTLERİMİZE HÜZÜNLÜ VEDA
Haber Tarihi: 12.02.2021
20 KASIM DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ
Haber Tarihi: 20.11.2020
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YAŞATIR
Haber Tarihi: 12.08.2020
BİZ HAZIRIZ!
Haber Tarihi: 24.07.2020
NİCE MUTLU BAYRAMLAR
Haber Tarihi: 23.05.2020
SOMA MADEN FACİASININ 6. YILI
Haber Tarihi: 13.05.2020