27 ARALIK 1919 KIZILCA GÜN ANITI TÖRENLE AÇILDIOkunma Sayısı: 16479    |    Haber Tarihi: 27.12.2020

Mustafa Kemal Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin yıl dönümü anısına Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Genelkurmay Kavşağı'nda yaptırılan "27 Aralık 1919 Kızılca Gün Anıtı" açıldı.

Açılışa Ankara Valisi Vasip Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Ankara milletvekilleri, İlçe Başkanımız Fahri Yıldırım ve ilçe belediye başkanları katıldı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Yavaş, açılışta yaptığı konuşmada, 101 yıl önce bugün Mustafa Kemal Paşa ve temsil heyetinin en önemli ziyaretlerini Ankara'ya yaptığını söyledi.

Ankara'nın o dönem 25 bin nüfusunun bulunduğunu ancak Anadolu'dan akın akın gelen vatan sevdalılarıyla beraber Mustafa Kemal Paşa ve heyetini 35 bin kişinin karşıladığını anlatan Yavaş, şöyle devam etti:

"Bu aslında yalnızca bir karşılama değil bir milletin hürriyet ve bağımsızlık sevdasını tüm dünyaya haykırışıydı. Mustafa Kemal Paşa'nın Ankara'ya gelişi sürecinde yakılan sinsin ateşi etrafında toplanan binlerce Seymen ve halk adeta kurtuluşu önceden müjdeliyordu. Çünkü onlar daha o günden inanmışlar ve bunu güçlü bir iradeyle göstermişlerdi. İşte Ankara bu ruhtur. Şu anda önünde bulunduğumuz 27 Aralık 1919 Kızılca Gün Anıtı da kentimizin tarihini ve kültürünü yansıtması açısından önemli bir eserdir."

Maliyeti Ankara Sanayi Odası (ASO) 2. Organize Sanayi Bölgesi tarafından karşılanan eserin, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve temsil heyetini, onları karşılayan Ankaralıları ve 16 Türk devleti ile Türkiye Cumhuriyeti'ni sembolize ettiğini belirten Yavaş, yaklaşık 10 metre uzunluğundaki anıtta Büyük Önder Atatürk'ün yanı sıra dönemin Ankara Müftüsü Rıfat Börekçi, Vali Vekili Yahya Galip, Müderris Beynamlı Hacı Mustafa Efendi, ilk kadın muhtar Satı Kadın'ın yer aldığını aktardı.

Yavaş, anıtta Ankara'nın yiğit seğmenleri, bacı erenleri, gençler ve çocuklar ile Milli Mücadele'ye inanmış Ankaralıların da bulunduğunu kaydetti.

Mansur Yavaş, eserin sanatçısı Aslan Başpınar ile Ankara Kulübü'nden Kent Konseyi'ne kadar eserin kente kazandırılmasında katkısı bulunan tüm sivil toplum kuruluşlarına ve maliyeti üstlenen ASO 2. Organize Sanayi Bölgesi'ne teşekkür etti.

"O KUTLU İRADEYİ HİÇ UNUTMADAN HAREKET EDECEĞİZ"

Kente ve ülkeye karşı büyük sorumlulukları bulunduğunu ifade eden Yavaş, şunları söyledi:

"Çok çalışmaktan, üretmekten ve birbirimizi sevmekten başka çaremiz yok. Kimseyi ayırmadan herkesin düşüncelerine değer vererek ortak akılla kentimizi yöneteceğiz. 101 yıl önce Ankaralıların ortaya koyduğu o kutlu iradeyi hiç unutmadan hareket edeceğiz. Bunun en güzel örneklerinden biri de tüm dünyayı etkileyen pandemi sürecinde yine bu kentte yaşandı. Bu zorlu süreçte Ankaralılar birlik ve beraberlik içinde olunduğunda nelerin başarılabileceğini herkese gösterdi. Bu dayanışmayı sürecin sonuna kadar hemşehrilerimizle sürdüreceğiz ve pandemi süreci bittiğinde 27 Aralık'ı kentimizin bayramı olarak caddelerde büyük bir coşkuyla kutlamaya devam edeceğiz."

Bu vesileyle başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm kurtuluş kahramanlarını ve şehitleri rahmetle andığını belirten Yavaş, "Onlara olan borcumuzu belki ödeyemeyiz ama en azından layık olabilmek için gece gündüz çalışacağımıza söz veriyorum." diye konuştu.

Yavaş, ayrıca İstiklal Marşı Şairi Mehmet Akif Ersoy'un vefatının 84. yılı olduğunu anımsatarak, Ersoy'u sevgi, saygı ve minnetle andı.

ANKARA MANSUR YAVAŞ İLE ÖZGÜR BİR KENT OLACAK

İlçe Başkanımız Fahri Yıldırım Büyükşehir Belediye Televizyonuna verdiği röportajda şunları söyledi: 

"Bugün burada Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin ve Ankara’mızın çok önemli bir kasabadan Başkent oluşunun 101. yılını kutluyoruz.  Cumhuriyetimizin bütün değerlerine sahip çıkmamız ve Kemalist devrimlerinin peşinde koşmamız gerekiyor. 

Bugün Ankara Mansur Bey ile daha özgür bir kent haline gelecek. Ve Milli Mücadelenin 101.yılında çok önemli bir anıtın burada açılışını yapacağız. Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’ya gelişini simgeleyen bu anıt aynı zamanda buradaki saatin yerine, milli mücadelenin ifadesini ve efsanesini, Cumhuriyet tarihine olan bağlılığını bir kere daha Ankara halkına hatırlatacak. 

101. yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’ya gelişi ve Mansur Beyin Kemalist devrimlere olan bağlılığı,  Cumhuriyete olan bağlılığı ve Ankara halkına, Çankaya’mıza ve Türk Milletimize Cumhuriyetimizin tüm değerlerini yaşatma kaygısı, azmi ve iradesini burada bir kere daha ifade ediyor. Bu bağlamda 101.yılında bu çok önemli anıtın yapılmasında emeği geçen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve tüm personeline buradan Çankaya ve Ankara halkı adına şükranlarımı sunuyorum. 

Biz Mustafa Kemal’in aydınlanma devrimlerinin takipçisi olacağız, biz Mansur Başkanımız ile omuz omuza, yan yana Cumhuriyetin bütün değerlerini ve kurumlarını yeniden hayata geçirmek için çok çalışacağız, Ankara halkına hizmet etmeye devam edeceğiz. Milli Mücadelenin Başkentine yakışır, tüm Dünya Başkentleri ile yarışan bir Ankara inşa etmek için bütün bu çalışmalara emek veren başta Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Mansur Yavaş olmak üzere tüm Belediye çalışanları ile birlikte olacağımızı ifade ediyorum."dedi. 

Konuşmanın ardından Vali Şahin, Belediye Başkanı Yavaş, İlçe Başkanımız Fahri Yıldırım ve diğer katılımcılar kurdele keserek anıtın açılışını yaptı.

27 Aralık 1919 /27 Aralık 2020 
Bu Kategorideki Diğer Haberler

CHP ÖRGÜTÜ ANAYASA'YA SAHİP ÇIKIYOR
Haber Tarihi: 29.11.2023
TEŞEKKÜRLER ÇANKAYA
Haber Tarihi: 29.05.2023
BAŞIN SAĞOLSUN TÜRKİYEM
Haber Tarihi: 07.02.2023
Fahri Yıldırım:
Haber Tarihi: 24.05.2021
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü
Haber Tarihi: 08.03.2021
ŞEHİTLERİMİZE HÜZÜNLÜ VEDA
Haber Tarihi: 12.02.2021
20 KASIM DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ
Haber Tarihi: 20.11.2020
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YAŞATIR
Haber Tarihi: 12.08.2020
BİZ HAZIRIZ!
Haber Tarihi: 24.07.2020
NİCE MUTLU BAYRAMLAR
Haber Tarihi: 23.05.2020
SOMA MADEN FACİASININ 6. YILI
Haber Tarihi: 13.05.2020