CHP LİDERİ KILIÇDAROĞLU: TEK BİR İMZA İLE 6 MİLYAR LİRA ÇETEYE PEŞKEŞ ÇEKİLİYOR

Okunma Sayısı: 5027    |    Haber Tarihi: 27.01.2022

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “3 Nisan 2018, bir açık ihale yapılır, 15 firma katılır, ihalenin bedeli 3 milyar 198 milyon 743 bin 127 lira ama kazanan firmaya bu ihale verilmez. Neden? Çünkü ‘beşli çete’den değil, bu nedenle ihale iptal edilir ve aynı iş yeniden ihale edilir. 21 Ağustos 2020’de ihale açılır. Aynı iş bu kez, 3 milyar 200 milyona değil 9 milyar 449 milyon 995 bin 834 liraya ‘beşli çete’ye peşkeş çekilir. Saray’daki şahıs ne için imza atıyor anladınız mı? Aradaki 6 milyarlık fark için. Tek bir imza ile 6 milyar lira çeteye peşkeş çekiliyor” dedi. 

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, akşam üzeri işaret ettiği açıklamayı saat 22.00’da Twitter hesabı üzerinden yaptı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bürokrasiden gelen yolsuzluk belgelerini göstererek, bir ihalenin ‘beşli çeteye’ peşkeş çekilişini açıkladı. Sosyal medya hesabından, "Sevgili Halkım, Şahıs ve ailesine direnen vatansever bürokratları anlatmak istiyorum. Bir de bir ıslak imza ile hazineden 6 milyar TL'nin nasıl iç edildiğini... Hadi buyurun" notuyla bir video paylaşCHP lideri Kılıçdaroğlu’nun videoda yaptığı açıklama şöyle:“Sevgili halkım evime hoş geldiniz, uzun zamandır konuşamadık kısmet bugüneymiş. Biliyorsunuz bundan bir süre önce devlete ve devleti oluşturan bürokratlarımıza seslendim. Çünkü devlet ve parti ayrı şeylerdir, partiler gelir gider, devlet ise bakidir. Ama Saray’daki önce AK Partiyi zapturapt altına aldı, sonra tüm kurucularını partiden attı, sonra partisini ailesine peşkeş çekti, en sonunda da devleti ailesinin isteklerine boyun eğdirdi. Ben de bürokratlara seslendim, seslendim çünkü nabız atıyor mu duymam gerekiyordu. Bürokrasinin, yani devletin hala nabzı var mı duymak istedim. Var sevgili halkım var, bu devletin bürokrasisinin hala kalbi atıyor, vatansever bürokratlar hala oradalar.

Vatanseverler bu saraylı ve ailesinin kanun dışılığına, suç mahiyetindeki isteklerine direniyorlar. Uzun zamandır işte bu yüzden konuşamadık. Belge yağıyor, yolsuzluklar, israflar, peşkeşler… Bugün sizi bu belgelerden sadece bir tanesine şahit olmanız için davet ettim.

Siz de görün yüzlercesi var, bazıları bizzat saraydaki şahıs tarafından imzalanmış. Görüyorsunuz değil mi? Bu şerde şöyle bir hayır var. Beytülmale el uzatan bu belgelerin arkasında kim var hepimiz görüyoruz. Peki bir belgeyi anlatayım. 3 Nisan 2018, bir açık ihale yapılır, 15 firma katılır, ihalenin bedeli 3 milyar 198 milyon 743 bin 127 lira ama kazanan firmaya bu ihale verilmez. Neden? Çünkü ‘beşli çete’den değil, bu nedenle ihale iptal edilir ve aynı iş yeniden ihale edilir. 21 Ağustos 2020’de ihale açılır. Aynı iş bu kez, 3 milyar 200 milyona değil 9 milyar 449 milyon 995 bin 834 liraya ‘beşli çete’ye peşkeş çekilir. Saray’daki şahıs ne için imza atıyor anladınız mı? Aradaki 6 milyarlık fark için. Tek bir imza ile 6 milyar lira çeteye peşkeş çekiliyor. Hazinenin kasasını soyanlar doymamış daha da çok para istemişler ve imzalamak zorunda kalmış.

Aslında ben bugün size, saraylı ve ailesinin yaptığı bir yolsuzluğu daha anlatmak için gelmedim. Bunların yolsuzluğu artık sağır sultan için bile yeni bir haber değil. Ben bugün hala devletimizde vatanseverler var demek için, direnenler var demek için sizleri evime davet ettim. Bu vatanseverler yüzlerce belgeyi göndermeye devam ediyorlar.

Devletin denetlemeyle görevli kurumlarının onurlu memurları da bu işleri incelemeyi bırakmış değiller. Tarihe not düşecek raporlarını hazırlamaya devam ediyorlar. Hiç merak etmeyin bu daha başlangıç, hepsini açıklayacağız. Ey şahıs sana çok sürprizlerim var, benim karşıma çıkamıyorsun ama duyduğum kadarıyla tam şu anda ekranlara çıkmışsın. Karşında oturan cesur gazetecilere sesleniyorum; bu belgeleri kendisine sorabilir misiniz? Neyse, siz sormasanız da bu devletin şerefli, onurlu bürokratları da, halkımız da soruyor ve soracak zaten.

Söyledim, yine söyleyeceğim: Artık bu devletin onurlu bürokratlarının zamanı geliyor, bu suçlara ortak olanlara ise tabii ki farklı bir muamele olacak. Selam olsun o vatanperver bürokratlara, selam olsun memur Teoman’lara, selam olsun direnenlere, selam olsun, selam olsun.”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ayrıca, bu gece açıkladığı 6 milyar TL’lik yolsuzluğun NTV’de canlı yayın konuğu olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sorulmaması üzerine Twitter’da “ #NTVErdoğanaSor ” etiketiyle bir mesaj daha paylaştı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “NTV'deki gazeteciler, siz sormaya çekindiniz, bağlayın isterseniz, ben sorayım ıslak imzalı milyarları. Cesareti var mı benimle yüzleşmeye?” dedi.


Bu Kategorideki Diğer Haberler