“Gençleri Hep Beraber, Omuz Omuza Sandığa Bekliyoruz”

Okunma Sayısı: 2774    |    Haber Tarihi: 31.03.2024

“GENÇLER SANDIĞA GİDERSE TAYYİP ERDOĞAN’IN OYUNUNU BOZACAKLAR”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel, Bornova’da yaptığı konuşmada, “Çağrımız bütün Türkiye’deki gençlere. Evet umutlarınızı kıran, gelecek hayallerinizi karartan, özgürlükleri kısıtlayan, konserleri yasaklayan, festivallere izin vermeyen, gelecek için sizi endişelendiren bir iktidar var. Ancak bu iktidarın zaten bütün niyeti sizi demokrasiye küstürmek, sandığa küstürmek. Gençleri sandıktan uzak tutarsa istediklerini yapacak. O yüzden İzmir ve Türkiye’deki bütün gençleri yarın hep beraber el ele, omuz omuza sandıklara bekliyoruz. Sandıklarda genç, kadın adayları, Cumhuriyetçi, Atatürkçü, aydın, çağdaş adayları destekleyip Türkiye’nin önünü açmalarını bekliyoruz. Gençler sandığa giderlerse Tayyip Erdoğan’ın oyununu bozacaklar” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet Halk Partisi Lideri Özgür Özel, İzmir Bornova’da halkı selamladı. Özel, burada yaptığı konuşmada, “Bütün kampanya boyunca 105 tane miting yaptık. Sonuncusunu dün Manisa Turgutlu’da yaptık. Orada dedim ki son miting memlekette olur. Manisalılar, Turgutlulular alkışladı. Altına yorum yazmışlar, senin memleketin Bornova değil mi diye. Kalp kalbe karşı. Bugün İzmir’de Balçova’dan başlayarak, boydan boya bütün İzmir’i selamlayarak geldik. Şurayı döndük, sizleri bir gördük ki bir miting de benim memleketim Bornova’da mümkün” dedi.

“ÖMRÜM BURADA GEÇTİ”

“Ben 10 yaşında Bornova Anadolu Lisesine geldim. Hayatım burada geçti” diyen Özel, “Burada bir han vardı, birinci katında çay ocağı, sabahleyin erken çıkıp gelip burada çay simit yapardık bazı sabahlar. Şurada büyük park. Aşağıda küçük park. Ömrüm burada geçti. Hatta Utku var, evleri şurada. Onların evine gelirdim. Ne öğrendiysem Bornova’da öğrendim. Bugün Özgür Özel varsa, Bornova Anadolu Lisesi, Bornova sayesinde var. İzmir sayesinde var. Bornova ve İzmir, Cumhuriyetin yıkılmaz birer kalesi. Eğer bir değişim, dönüşüm olacaksa, bir devrim başlayacaksa, bir devir kapanacak, bir devir açılacaksa o Bornova’dan, İzmir’den başlayacak. Onun için Bornova’da belediye başkan adayımız, Bornova’ya okumaya gelmiş, Ege Üniversitesi’nin KYK yurdunda kalmış, orada okumuş, hayata İzmir’den atılmış gencecik bir kardeşimiz Ömer. İşte Ömer CHP’deki değişimin, dinamizmin, gençlere duyulan güvenin önemli sembol isimlerinden bir tanesi” ifadelerini kullandı. Özel şunları kaydetti:

“GERÇEK NİYETLERİNİ GİZLEYEMEZLER”

“Yarın hepimiz elbette büyükşehir sonuçlarına bakacağız. Ben bir gözüm Manisa’da, bir gözüm Osmaniye’de, bir gözüm büyükşehirlerde ama bütün Türkiye’nin bir gözü de Bornova ve İzmir’de olacak. İzmir’de bugüne kadar Cumhuriyet tarihi boyunca 6 kadın belediye başkanımız olmuştu. Bu seçimde İzmir’in takdir ve teveccühleri ile 9 kadın belediye başkanımız olacak. Bunlardan 3 tanesi de İzmir’in en büyük metropollerinde olacak. Ben kadın belediye başkanlarımızı öncelikle İzmir’in kadınlarına, Atatürk’ün kızlarına emanet ediyorum. Sonra genç adaylarımızı İzmir’in her yaştan gençlerine, her yaştan zihni genç, kalbinde, yüreğinde vatan, millet ve Atatürk sevgisi olan seçmenlerine emanet ediyorum. Birileri İzmir üzerinde planlar kuradursun. Bıyıkları kessinler, yakalarındaki rozetleri çıkarsınlar, ampulü gizlesinler, Tayyip Erdoğan’ın resmini gizlesinler ama gerçek niyetlerini gizleyemezler.”

“ÇEDES’E İZMİR ADAYLARININ DESTEĞİ VAR”

“İzmir Cumhuriyetin zapt edilemez bir kalesidir. O kaleyi TÜRGEV, TÜGVA, Ensarcılara teslim etmeyeceğiz. Özellikle meydanlarda herkese gülücükler dağıtanlar. Hoşgörü timsali olanlar unutmasınlar. Bugünkü büyükşehir adayları dahil. Hatta en başta o. 4+4+4 geçerken tekme tokat muhalefet milletvekillerine saldırarak, zorla eğitim sisteminin canını okuyan o sistemi getirdiler. ÇEDES dediğinizin altında İzmir adayının desteği var, oyu var, planı var. İçki yasağının en katı savunucusu şimdi içkili mekanları ziyaret ederek güvence vermeye çalışıyor. Daha geçen gün Eskişehir’de adayları kameraları unuttu. Ah diyor ah, şu Eskişehir’i bir alalım. Bizim vakıflara, TÜRGEV, Ensar’a bütün kaynakları aktaracağız diyor. Nerede olursa olsun AKP gelirse ki buradaki adayları Allah muhafaza TÜRGEV’in de TÜGVA’nın da Ensar’ın da hem üyesi hem de geçmişte yöneticisi. Vallahi Alsancak İskelesini birine, Karşıyaka İskelesini TÜGVA’ya, asansörü Ensar Vakfına, Paraşüt Kulesini Okçuluk Vakfına vermezlerse namerdim. Bu niyetle gelmeye çalışıyorlar. Ama şunu bilelim. İzmirli ki biz İzmir’in sesini duyduk. İzmir’in heyecanını hissettik. Değişim talebinin arkasındayız. İzmir’de çok önemli bir kadro değişikliği, çok önemli bir vizyon değişikliği yaptık. Yaş ortalamaları 43 olan, yabancı dil bilen, iyi eğitimli ve kendilerini değil İzmir’i parlatacak canavar gibi bir ekip var. O ekibe inanıyoruz. Sonuna kadar güveniyoruz.”

“CHP’Lİ BELEDİYELER YÜZ GÜLDÜRMEYE DEVAM EDECEK”


“Bu takımın başında çalışkan, kararlı, cesur, sakin olan çok ileri görüşlü yapısıyla İzmir’in önünü açacak bir isim var. Cemil Tugay var takımın kaptanı. Buradan bütün Türkiye’ye şu güvenceyi verebiliriz. İzmir, CHP’nin yıllardır yönettiği, kimsenin yaşam biçimine, ibadetine karışılmayan, kimsenin giyim ve kuşamına karışılmayan özgürlüklerin kentidir. İnanç özgürlüğünün de kentidir. İbadet özgürlüğünün de kentidir. Özgürce yaşam sürmek isteyen herkesin özgürlüklerinin temennisi ve teminatıdır. O yüzden CHP belediyeciliğinde korkulacak bir şey olmadığı gibi geçmişte ‘Bunlar gelirse sosyal yardımları keserler’in yalan olduğu ortaya çıktı, tam 5 katına çıkardık. Bunlar gelirse yatırımları azaltırlar, yalan olduğu ortaya çıktı, her türlü yatırımı artırdık. CHP olarak, CHP’li belediyeler iyi çalışmaya, çalmadan ve çırpmadan çalışmaya, çaldırmadan hizmet etmeye, yandaşları değil vatandaşı sahiplenmeye ve yüz güldürmeye devam edecekler.”

İZMİR’DE İZMİR İTTİFAKI, TÜRKİYE’DE TÜRKİYE İTTİFAKI

“Bugün açıkça söylemek gerekir ki kim Cumhuriyetten, kim devrimlerden, Cumhuriyetin kurucu ilkelerinden ve kadrolarından yanaysa, kim bu değerler aşınmasın istiyorsa onun için Bornova’da da İzmir’de de Türkiye’de de tek adres vardır. Eğer bu değerlere önem verenler, bir başka partiye oy verirlerse AKP’ye kazandırırlar. Ama eğer CHP’ye oy verirlerse kendilerine kazandırırlar. Kentlerine kazandırırlar. Türkiye’ye kazandırırlar. O yüzden İzmir’in bütün sosyal demokratlarını, milliyetçi demokratlarını, bütün muhafazakar demokratlarını, Kürt demokratlarını, Kürt’ü, Türk’ü, Laz’ı, Çerkez’i, göçmeniyle İzmir’in bütün renklerini bir araya gelmeye, Ömer Eşki ve Cemil Tugay’a sahip çıkmaya davet ediyorum. Bunun adı İzmir ittifakıdır. Türkiye’de AKP ile MHP’nin Hüda-Par ile birleşmiş, kadın hakları açısından korkunç, geçmişleri korkunç, hedefleri korkuyu yaymak olan, depremzededen tutun da kentlere kadar tehdit ve şantajla yürüyen korku ittifakına karşı bizim umut ittifakımızın, bizim özgürlükler ittifakımızın adı Türkiye ittifakıdır. Türkiye ittifakı adını memleketten, gücünü milletten, renklerini ay yıldızlı al bayraktan alır. Kırmızı, beyaz. En büyük Türkiye. Ömer Eşki kazanacak Bornova kazanacak. Cemil Tugay kazanacak İzmir kazanacak. Türkiye ittifakı kazanacak Türkiye kazanacak.”

GENÇLERE ÇAĞRI

“Son çağrımız bütün Türkiye’deki gençlere. Evet umutlarınızı kıran, gelecek hayallerinizi karartan, özgürlükleri kısıtlayan, konserleri yasaklayan, festivallere izin vermeyen, gelecek için sizi endişelendiren bir iktidar var. Ancak bu iktidarın zaten bütün niyeti sizi demokrasiye küstürmek, sandığa küstürmek. Gençleri sandıktan uzak tutarsa istediklerini yapacak. O yüzden İzmir ve Türkiye’deki bütün gençleri yarın hep beraber el ele, omuz omuza sandıklara bekliyoruz. Sandıklarda genç, kadın adayları, Cumhuriyetçi, Atatürkçü, aydın, çağdaş adayları destekleyip Türkiye’nin önünü açmalarını bekliyoruz. Gençler sandığa giderlerse oyunu bozacaklar. Gençler sandığa giderlerse Tayyip Erdoğan’ın oyununu bozacaklar. Gençleri sandığa davet için Türkiye’nin bütün gençlerine yürekten bir umut alkışı istiyorum. Yürekten güçlü bir alkış. Son sözümüz şudur. Gençler Gazi Mustafa Kemal Atatürk, çok sevdiğimiz kurtarıcımız Cumhuriyeti kurdu ama onu CHP’nin genel başkanlarına, milletvekillerine, belediye başkanlarına, hatta en kolayı askerdi kendisi ve askere de emanet etmedi. Genelkurmay başkanlarına bırakmadı Cumhuriyeti. Dedi ki Cumhuriyeti biz kurduk, onu yüceltecek ve yükseltecek olan siz gençlersiniz dedi. Emanet sizdedir, emanete sahip çıkın.”

“ÖMER EŞKİ VE CEMİL TUGAY SİZE EMANET”

“Şimdi memleketim Manisa’ya giderken hepinize, doğduğum değil ama büyüdüğüm, yetiştiğim, hayata hazırlandığım, askerliğimi yaptığım, kızımın annesi ile tanıştığım güzel Bornova’ya bir kez daha teşekkür ediyorum. Bornova Anadolu Lisesinin hocalarına, gelmiş geçmiş mezunlarına, öğretmenlerine, Suphi Koyuncu’dan tutun Bornova Lisesine kadar Bornova’daki tüm okullardaki hocaları, öğrencilerine, mezunlarına bir kez daha sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Hepinizi çok seviyorum. Güzel Bornova’yı size emanet ediyorum. Ömer’i, Cemil Tugay’ı size emanet ediyorum.”


Bu Kategorideki Diğer Haberler

Cumhuriyet Halk Partisi 100 Yaşında
Haber Tarihi: 09.09.2023
CHP Parti Meclisi Açıklaması
Haber Tarihi: 06.06.2023